Czy zakładając własną działalność stworzyłeś biznes plan? Czy opracowałeś cele kwartalne, które chciałbyś zrealizować? Rzeczywistość, często różni się od naszych oczekiwań. Tak było również w moim przypadku, kiedy założyłem swój pierwszy startup... Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami, które mam nadzieję, będą stanowiły cenna lekcję dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze krowki w prowadzeniu biznesu w Polsce.

Nie rzucaj pracy na etacie

Z moich długofalowych obserwacji wynika, że wiele osób, decyduje się zrezygnować z dotychczasowej pracy (nawet tej etatowej) wierząc wyłacznie we własne przedsięwzięcie i sukces. Ba! Sam nawet należę do tej grupy osób. Życie jednak potrafi dać w kość i kiedy okazuje się, żę nasza wizja biznesu nie idzie po naszej myśli stajemy przed górą problemów do rozwiazania, z którymi albo sobie poradzimy albo zostajemy na lodzie bez pomysłu na siebie. Tworząc swój pierwszy startup skupiłem się na rynku szkoleń IT. Chciałem być ekspertem w swojej dziedzinie, jednak życie szybko zweryfikowało zalety oraz wady tego przedsięwzięcia. Kilkanaście miesięcy później zbudowałem zespół, który po 3 latach przekszałcił się w agencje interaktywną.

Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo, dlatego staraj się traktować pierwszy biznes jako egzamin - swoisty test. Ba! Nie myśl nawet o marce, skup się na zwalidowaniu swojego pomysłu. Jeżeli działa, super - wtedy zrób kolejny krok! Do czasu kiedy działalność nie zacznie przynosić większych dochodów niż dwukrotność twojej pensji, możesz zacząć myśleć o stopniowym odchodzeniu od etatu. Warto nadmienić, że nie wszystkie działalności wymagając rezygnacji ze stałej pracy. Przykładem jest tutaj prowadzenie biznesu online (np. własny sklep internetowy lub sprzedaż kursów) - możesz przecież robic w czasie wolnym w domu.

"Jest tylko jeden szef. Klient. On może zwol­nić każ­de­go w fir­mie, od pre­ze­sa w dół – po pro­stu wy­da­jąc swoje pie­nią­dze gdzie in­dziej." - Sam Walton, założyciel i twórca potęgi sieci handlowej Wall-Mart

Staraj się stawiać małe kroki

Zauwazyłem

Nie przywiązuj się do pomysłu

Pomysł bez analizy rynku i pierwszych klientów, którzy za niego zapłacili to tylko idea, na której można oprzeć swój pierwszy krok jednak nie wolno się do niej przywiązywać.  Prowadząc biznes w Polsce nauczyłem się być otwarty i elastyczny na różne możliwości.

Nie przestawaj się rozwijać

Założenie firmy nie powoduje, że jesteś ekspertem. Dopiero twoje długofalowe działania, ukończone pomyślnie realizacje i referencje od klientów budują twoją reputację eksperta. Pamiętaj jednak, że nie możesz się zamykać w puszcze. Staraj się poświęcej każdego dnia chociaż 30 min na rozwój. Inwestuj w siebie bo tylko to sprawi, że staniesz się lepszy i pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój Twojego biznesu.

Na rynku nie liczy się to czego Ty chcesz

"Ludzie mają naturalną skłonność do myślenia życzeniowego. Wyzwaniem dla przedsiębiorców jest zatem powiedzenie sobie: jaka jest różnica między wiarą w swoje ideały i trzymaniem się ich, a ściganiem jakiegoś nierealnego marzenia, które nie ma podstaw. Trzeba być dość surowym w takiej autoanalizie." - Elon Musk, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX i Tesla


Znajdź mentora

Porażkę traktuj jako lekcję

Im bliżej celu jesteś, tym cieżej

Pasja jest tutaj kluczem

Podzielisz się artykułem z innymi? Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to chwilę.